ECB: Ekonomika eurozóny bude dosahovať slabé prírastky

Frankfurt nad Mohanom 12. augusta (TASR) – Ekonomika eurozóny bude podľa 55 ekonómov rásť len pomaly. V tomto roku bude podľa ich odhadu prírastok jej hrubého domáceho produktu (HDP) 1,1 %. V nasledujúcom roku vzrastie na 1,4 %. V roku 2012 by mal dosiahnuť 1,6 %. Uvádza sa to v mesačnej správe Európskej centrálnej banky (ECB), ktorú zverejnili dnes v jej sídle vo Frankfurte nad Mohanom.

V krízovom roku 2009 sa HDP 16 členov eurozóny medziročne prepadol o 4,1 %.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet minulý týždeň povedal, že rada ECB aj naďalej ráta s miernym reálnym rastom HDP. Tempo rastu bude v jednotlivých krajinách rozdielne, a to sa vzťahuje aj na odvetvia. Nemecko sa vďaka svojej exportnej sile teraz pokladá za lokomotívu Európy.

Ekonómovia, ktorých sa ECB spýtala aj na ich odhad vývoja inflácie, sa zhodne vyjadrili, že rast spotrebiteľských cien v tomto roku dosiahne 1,4 % a na budúci rok by mal dosiahnuť 1,5 %. V roku 2012 vzrastú medziročne o 1,7 %. Podľa kritérií ECB ročná miera inflácie pod 2 % sa pokladá za stabilitu cien.

Experti odhadujú, že ECB zvýši základnú úrokovú sadzbu, ktorá je teraz 1-%, najskôr na začiatku budúceho roku. V správe sa uvádza, že taký úrok "je stále primeraný". Nízke úroky zlacňujú úvery pre spotrebiteľov a podniky a mali by prispieť k silnejšiemu rastu hospodárstva eurozóny.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns pop