FINANCIE: ECB je pripravená prijať aj ďalšie opatrenia na odvrátenie deflácie

Helsinki 16. septembra (TASR) – Vyhliadky ekonomického rastu eurozóny sa v dôsledku rastúceho geopolitického napätia zhoršili a Európska centrálna banka (ECB) je v prípade, že to bude nevyhnutné, pripravená prijať aj ďalšie opatrenia na odvrátenie deflácie. Povedal to dnes člen Rady guvernérov ECB Erkki Liikanen. Informoval o tom portál RTTNews.

Guvernér Národnej banky Fínska zároveň dodal, že nedávne rozhodnutie ECB znížiť úrokové sadzby, s čím mnohí ekonómovia nepočítali, bolo reakciou na nepriaznivé inflačné prognózy, tempo rastu ekonomiky a stále slabý rast objemu poskytovaných úverov zo strany bánk.

ECB začiatkom septembra nečakane znížila hlavnú úrokovú sadzbu na nové historické minimum 0,05 % a o 10 bázických bodov zredukovala aj depozitnú sadzbu, čím ju stlačila hlbšie do záporného pásma na -0,20 %. Zároveň rozhodla o nákupe cenných papierov známych ako ABS a krytých dlhopisov. Cieľom je zlepšiť úverové podmienky v menovej únii. Podrobnosti programu zverejní ECB na začiatku októbra.

Ak by však ani tieto kroky nestačili, ECB prijme ďalšie opatrenia, dodal Liikanen. „Ak bude aj potom nevyhnutné riešiť riziká v dôsledku dlhodobo nízkej inflácie, ECB už dala najavo, že je pripravená použiť dodatočné nekonvenčné nástroje,“ povedal Liikanen.

Fínska centrálna banka znížila prognózu ekonomického rastu 21 krajín EÚ (okrem eurozóny zahrňujú aj Švédsko, Dánsko a Britániu) v roku 2015 na 1,1 %. Pôvodne predpokladala tempo rastu tejto skupiny na úrovni 1,4 %. Čo sa týka Ruska, ktoré je jedným z najväčších obchodných partnerov Fínska, rast jeho hrubého domáceho produktu by mal v tomto roku zaznamenať nulu a v budúcom vzrásť len o 0,5 %.

12 dan zll