FINANCIE: ECB kritizuje Maďarsko za bankovú daň, spomalí hospodárske oživenie

Budapešť 6. augusta (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) skritizovala plánované zavedenie bankovej dane v Maďarsku a uviedla, že tento krok môže skomplikovať poskytovanie úverov súkromnému sektoru a zdražieť pôžičky. Takýto vývoj by iba oddialil oživenie maďarskej ekonomiky.

Vo svojom oficiálnom vyhlásení, ktoré vypracovala ešte 4. augusta, no na svojej stránke zverejnila až dnes, ECB zároveň uviedla, že zisky z bankovej dane by vláda nemala použiť na všeobecné účely. „Využitie peňazí v rámci rozpočtu na všeobecné účely nie je vhodné, nakoľko nevedie k posilneniu finančnej stability,“ tvrdí ECB. Navyše, daň v takom rozsahu, v akom ho vláda plánuje, oslabí finančnú pozíciu bánk, čo sa neskôr môže odraziť na zvýšenej citlivosti celého finančného systému na prípadné ďalšie otrasy na trhu.

Okrem toho ECB kritizovala fakt, že maďarská vláda nedala centrálnej banke eurozóny dostatok času na to, aby zhodnotila pripravovanú legislatívu a návrh zákona schválila ešte skôr, než sa ECB k bankovej dani mohla vyjadriť.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan zll