ECB má stále priestor na manévrovanie a nástroje na podporu ekonomiky

Aachen 8. mája (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) má stále priestor na manévrovanie v prípade, že sa hospodárska situácia v eurozóne zhorší. Banka, ktorá minulý týždeň znížila úrokové sadzby na nové rekordné minimum, má k dispozícii ďalšie nástroje na podporu ekonomiky. Uviedli to členovia predstavenstva ECB, ktorých cituje agentúra Reuters.

ECB minulý týždeň znížila hlavnú úrokovú sadzbu na 0,5 %. Podľa Yvesa Merscha, člena Výkonnej rady ECB, však banka stále môže konať. "Stále máme k dispozícii nástroje, nie sme bezzubí," povedal Mersch a dodal, že ECB môže v spolupráci s inými európskymi inštitúciami podporiť úvery malým firmám.

Jeho kolega Jörg Asmussen spresnil, že ECB je "otvorená" v otázke oživenia úverov malým a stredným firmám.

ECB minulý týždeň oznámila, že spolu s Európskou investičnou bankou (EIB) vytvorili tím odborníkov a ich úlohou je preskúmať spôsoby, ako odblokovať úvery pre malé a stredné firmy. ECB skúma, čo môže urobiť v tejto veci v rámci svojho mandátu. Obaja členovia jej predstavenstva ale zároveň zdôraznili, že je to skôr úloha pre ostatné európske inštitúcie, ktoré majú viac možností, ako oživiť firemné úvery. ECB môže eurozóne pomôcť najmä poskytnutím likvidity bankovému sektoru.

Pred vyše rokom centrálna banka poskytla finančným ústavom v menovej únii v dvoch operáciách lacné trojročné úvery za vyše 1 bilión eur a spustila tiež nový program nákupu dlhopisov štátov eurozóny.

Ale ekonomika eurozóny sa stále zmieta v recesii. Miera nezamestnanosti láme nové rekordy a v marci sa vyšplhala na 12,1 %, zatiaľ čo inflácia v marci klesla na 1,2 %, hlboko pod hranicu 2 %, pri ktorej ECB garantuje cenovú stabilitu. Európska komisia tento týždeň zhoršila svoju prognóze pre eurozónu a najnovšie predpovedá, že výkon jej ekonomiky tento rok klesne o 0,4 %, zatiaľ čo ešte vo februári očakávala, že sa zníži o 0,3 %.

1 bal gl