ECB naďalej nesúhlasí s reštrukturalizáciou gréckeho dlhu

Frankfurt nad Mohanom 9. júna (TASR) – Grécko sa musí usilovať pri riešení svojej dlhovej krízy vyhnúť akejkoľvek forme reštrukturalizácie, povedal dnes prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet na tlačovej konferencii, ktorá nasledovala potom, ako banka oznámila ponechanie úrokových sadzieb na úrovni 1,25 %.

ECB sa dostala do nepriaznivej situácie, keď musí manévrovať medzi predstavami finančných trhov, krajinami eurozóny a Medzinárodným menovým fondom, v akej miere sa jednotlivé strany budú podieľať na záchrane Grécka. Tomu hrozí, že bez pomoci sa stane prvým štátom eurozóny, ktorý upadne do neriadeného bankrotu. Trichet však dal opäť najavo, že nemieni rastúcim tlakom v Európskej únii ustúpiť.

Jednou z foriem riešenia situácie, ktorú navrhli niektorí predstavitelia EÚ, je, aby držitelia gréckych dlhopisov po vypršaní termínu ich splatnosti prijali nové grécke dlhopisy s novým termínom splatnosti. Na otázku či je ECB ochotná takýto krok urobiť, Trichet odpovedal, že "to určite nie je zámerom banky". Okrem toho naznačil, že ECB by nemusela súhlasiť ani s akceptovaním gréckych dlhopisov ako kolaterálu od bánk žiadajúcich úver, ak by určitá forma reštrukturalizácie spôsobila, že dlhopisy by nespĺňali stanovené pravidlá ECB. "Chceme rozhodne uplatňovať náš systém a naše pravidlá za akýchkoľvek okolností," dodal Trichet.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan pop