ECB navýši svoj kapitál takmer na dvojnásobok, a to na 10,76 mld. eur

Frankfurt nad Mohanom 16. decembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) dnes rozhodla o navýšení svojho kapitálu takmer na dvojnásobok, aby zmiernila prípadné straty v dôsledku nákupu štátnych dlhopisov okrajových krajín eurozóny.

Ako banka uviedla, upísaný kapitál, ktorý v súčasnosti dosahuje 5,76 miliardy eur, navýši o 5 miliárd eur. V tejto súvislosti poukázala najmä na zvýšené výkyvy na trhu a vyššie úverové riziká.

Základný kapitál ECB sa tak zvýši na 10,76 miliardy eur, pričom ho zafinancujú centrálne banky eurozóny v troch ročných splátkach. Prvá je naplánovaná na 29. december tohto roka, ďalšie koncom budúceho a nasledujúceho roka. Objem financií je maximom, o ktorý mohla ECB na základe vlastných pravidiel a pravidiel Európskej únie, kapitál navýšiť.

Podľa ECB je navýšenie kapitálu nevyhnutné vzhľadom na väčšie výkyvy na devízových trhoch, úrokové sadzby a ceny zlata, ako aj na úverové riziká. "Z dlhodobejšej perspektívy je navýšenie kapitálu motivované aj potrebou zabezpečiť adekvátnu kapitálovú základňu pre rozrastajúci sa finančný systém," dodala ECB.

Už pred niekoľkými dňami banka informovala, že nákup dlhopisov krajín eurozóny s finančnými problémami ju môže do budúcnosti zaťažiť, keďže ich nákup sa možno zvýši a navyše, ich hodnota môže neskôr klesnúť. "V tejto chvíli nakupujeme dlhopisy v relatívne nízkom objeme, ale čo po tom, ak sa objem nákupov zvýši a ak hodnota dlhopisov o 30 % náhle klesne?" povedal jeden zo zdrojov, ktorý začiatkom týždňa informoval o zámere ECB požiadať členské štáty eurozóny o navýšenie základného kapitálu.

Informovali o tom ECB a agentúra Reuters.

1 20 dan pop