ECB neobnoví 1-ročné úvery, banky sa boja nedostatku likvidity

Londýn 29. júna (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) už nie je ochotná poskytovať úvery so splatnosťou jeden rok. Vlani v snahe podporiť úverové trhy poskytla komerčným bankám 1-ročnú úverovú linku vo výške 442 miliárd eur, ktorej splatnosť vyprší 1. júla.

Banky eurozóny kritizujú neflexibilnosť ECB a obávajú sa nedostatku likvidity. Najsilnejšie sa ozývajú kritické hlasy zo Španielska, pričom miestne banky lobovali za obnovenie 1-ročnej úverovej linky.

ECB podobne ako ostatné centrálne banky tradične poskytuje komerčným bankám úvery so splatnosťou týždňov, maximálne mesiacov. Banky mali vlani v lete veľký záujem o jednoročné peniaze úročené 1 %. ECB sa však rozhodla, že tento netradičný nástroj, v rámci ktorého požičala bankám rekordný objem peňazí, nepredĺži.

Banky v eurozóne sa teraz obávajú, že budú mať problémy so získavaním peňazí. "Povinnosťou každej centrálnej banky je dodávať likviditu. ECB však nesleduje takúto politiku. Každý deň s nimi preto bojujeme. Je to absurdné," uviedol pre britský denník Financial Times (FT) nemenovaný vysokopostavený bankár. Ďalší tvrdí, že ECB je v rámci svojej politiky ochotná poskytovať úvery s maximálnou splatnosťou 3 mesiace. "Budú sa musieť prispôsobiť," dodal.

Banky v celej eurozóne, a predovšetkým v Španielsku, mali v uplynulých týždňoch ťažkosti so získavaním likvidity na medzibankovom trhu, ktorý v podstate zamrzol. Španielska ministerka financií Elena Salgadová dúfa, že ECB si je vedomá hotovostných potrieb bánk po ukončení 1-ročného úverového programu. Medzinárodné kapitálové trhy sú "uzavreté" pre väčšinu španielskych bánk a firiem, vyhlásil 14. júna šéf druhej najväčšej španielskej banky Banco Bilbao Vizcaya Argentaria Francisco González.

Neistota týkajúca sa sily španielskych bánk viedla k nárastu rizikovej prirážky na španielske dlhopisy voči referenčným nemeckým. Riziková prirážka na 10-ročné španielske dlhopisy dnes vyskočila na 204 bázických bodov zo 195 bodov v pondelok (28.6.). Prirážka dosiahla rekordnú úroveň od vzniku eurozóny 221,2 bodu 16. júna.

Podľa bánk neochota obnoviť 1-ročnú úverovú linku je dôkazom, že ECB ignoruje realitu. Špeciálna aukcia ECB ponúkajúca 6-dňovú likviditu pomôže bankám prekonať najbližšie dni, a budúci týždeň ECB nadviaže pravidelnými 7-dňovými úvermi. ECB okrem toho v stredu (30.6.) ponúkne neobmedzenú 3-mesačnú úverovú linku. Trojmesačné tendre ECB plánuje vypisovať prinajmenšom do konca tohto roka.

"Tento systém jednoducho nefunguje," súhlasí londýnsky bankový analytik spoločnosti Barclays Capital Simon Samuels. Dodal, že ECB už tretí rok realizuje programy na podporu likvidity bánk, "trh však stále nie je schopný prežiť bez pomoci".

Barclays Capital odhaduje, že prinajmenšom 150 miliárd eur z uvedených 442 miliárd eur nepresunú banky na trojmesačné financovanie, čo ich donúti obmedziť poskytovanie úverov.

ECB sa obáva, že poskytovanie lacných peňazí na dlhé obdobie môže narušiť fungovanie trhu a obmedziť priestor pre manévrovanie v oblasti menovej politiky.

Informoval o tom Financial Times a Bloomberg.

12 lom pop