ECB podľa očakávaní úrokové sadzby nezmenila

Frankfurt nad Mohanom 8. septembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami nezmenila úrokové sadzby. Kľúčový úrok tak zostal na 1,5 %. Nezmenila sa ani depozitná sadzba, ktorá zostáva na 0,75 %, ani refinančná sadzba, ktorá bude naďalej na úrovni 2,25 %.

Odborníci počítali s tým, že ECB nebude pokračovať v cykle sprísňovania menovej politiky. Hlavnými príčinami sú spomalenie ekonomiky eurozóny, zníženie inflačných tlakov a dlhová kríza regiónu.

Rada guvernérov ECB zvýšila úrokové sadzby naposledy v júli, a to o 25 bázických bodov. ECB začala sprísňovať menovú politiku v apríli 2011, keď zdvihla kľúčový úrok z 1 % na 1,25 %. Bolo to prvé zvýšenie úrokových sadzieb v eurozóne od júla 2008.

Aktuálne údaje z ekonomiky však ukazujú pokles podnikateľskej dôvery v Európe, spomalenie rastu v najväčších ekonomikách a zníženie inflačných rizík. Niektorí analytici dokonca počítajú s tým, že ECB v novembri opäť zníži úrokové sadzby.

Trhy teraz čakajú na tlačovú konferenciu prezidenta ECB Jeana-Clauda Tricheta, ktorý by mohol signalizovať, aké bude ďalšie smerovanie menovej politiky banky.

Informovali o tom DPA a Financial Times.

3 12 lom gl