ECB podporuje EK, ktorá chce, aby sa preverila likvidita bánk

Brusel 20. decembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) podporuje Európsku komisiu, ktorá chce, aby bolo do záťažových testov bánk zahrnuté aj skúmanie ich likvidity. Tento návrh však podľa zdroja z Európskej únie (EÚ) naráža na odpor Nemecka.

Lídri EÚ sa minulý týždeň na summite dohodli na novom kole záťažových testov, ktoré majú bankám pomôcť zvýšiť dôveru finančných trhov.

O kritériách nových testov budú európski politici rozhodovať až v januári a samotné testy sa majú uskutočniť vo februári 2011.

V júli tohto roka sa záťažovým testom podrobilo 91 bánk v celej únii. Ich cieľom bolo zistiť, ako by zvládli prípadný nárast zlých, nesplácaných úverov a straty z vládnych dlhopisov.

Pri tejto previerke sa však neskúmalo, či by banky nedohnalo ku krachu, keby si klienti začali vyberať vklady, a či by v tomto prípade mali problém získať úver.

Júlovými testami pritom neprešlo len sedem bánk a ani jedna z nich nebola z Írska, pritom práve záchrana finančných ústavov spôsobila vláde v Dubline také problémy, že musela požiadať EÚ a Medzinárodný menový fond o úver.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop