ECB poskytne bankám ďalšie dlhodobé lacné úvery

Viedeň 2. novembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) poskytne finančným inštitútom v eurozóne viac likvidity, keď vypršia dlhodobé úvery, ktoré im poskytla koncom roku 2011 a začiatkom roku 2012. Pre CNBC to povedal člen Rady guvernérov ECB a guvernér rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Je jasné, že poskytneme likviditu," povedal v rozhovore odvysielanom 31. októbra. Nowotny však odmietol špekulovať, či sa to stane prostredníctvom programu dlhodobých refinančných operácií LTRO, alebo prostredníctvom iných nástrojov.

ECB prostredníctvom 3-ročných lacných úverov poskytla bankám v decembri 2011 a vo februári 2012 celkovo vyše 1 bilión eur. To znamená, že prvá tranža splátok je na programe koncom budúceho roka.

Niektoré banky, ktoré dostali likviditu prostredníctvom LTRO, úvery predčasne splatili. Niektorým zraniteľnejším finančným inštitútom však môže splatenie spôsobiť problémy.

Nowotny uviedol, že ECB chce zabrániť nárazovému zvýšeniu napätia na peňažných trhoch, čo by mohlo vyvolať náhle ukončenie úverov. "Dávame si pozor, aby sme nevyvolali nejaké náhle účinky."

Ekonómovia predpokladajú, že ECB poskytne bankám ďalšie dlhodobé úvery niekedy začiatkom budúceho roka.

1 lom zll