ECB: Španielsko musí pristúpiť budúci rok k väčším rozpočtovým škrtom

Madrid 12. augusta (TASR) – Španielsko bude musieť v budúcom roku urobiť rozsiahlejšie škrty v štátnom rozpočte a nemalo by byť také optimistické, čo sa týka odhadov hospodárskeho rastu. Povedal to člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) José Manuel González-Páramo v rozhovore pre agentúru Europa Press, ktorej 2. časť dnes agentúra zverejnila.

"V budúcom aj ďalších rokoch bude musieť španielska vláda urobiť ďalšie (úsporné) opatrenia v rozpočte," dodal González-Páramo.

Španielsko oznámilo úsporné kroky v rozsahu 65 miliárd eur, ktorými chce dostať rozpočtový deficit v roku 2013 na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). V minulom roku dosiahla krajina deficit až 11,2 % HDP. Vláda však uviedla, že v prípade nevyhnutnosti, je pripravená aj na ďalšie úsporné opatrenia.

Premiér José Luis Rodriguez Zapatero však tento týždeň povedal, že dúfa, že na budúci rok by sa vláda mohla vrátiť k niektorým z infraštruktúrnych projektov, ktoré v rámci úsporného balíka pozastavila. Podľa analytikov by ale prípadné investície do oživenia týchto projektov mali byť veľmi opatrné, keďže vláda len s námahou začína presviedčať trhy, že je schopná stabilizovať verejné financie.

González-Páramo zároveň vyzval Madrid, aby príliš nehýril optimizmom, čo sa týka prognóz hospodárskeho rastu. V súčasnosti španielska vláda počíta s rastom ekonomiky na budúci rok okolo 1,3 % a v roku 2012 na úrovni 2,5 %.

"V situácii neistoty, v akej sme teraz, nie je vhodné, aby vlády boli prehnane optimistické, pretože takýto postup zvyšuje riziko šoku, ktorý by mohol nepriaznivo zasiahnuť dôveru v ekonomiku," dodal predstaviteľ ECB. Jeho názor zdieľa viacero analytikov, ktorí tiež pochybujú, či sa španielskej vláde podarí rastové ciele splniť.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan pop