ECB tvrdo kritizuje nemecké odmietanie pomoci Grécku

Frankfurt nad Mohanom 24. marca (TASR) – Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) kritizujú odmietavý postoj nemeckej kancelárky Angely Merkelovej voči pomoci Grécku. Varovali, že nečinnosť môže byť oveľa horšia než poskytnutie dočasnej finančnej pomoci.

Člen Výkonnej rady ECB Lorenzo Bini Smaghi netradične ostro kritizoval neústupnosť Berlína, ktorá môže spôsobiť, že lídri únie sa na nadchádzajúcom (25. a 26. marca) summite nedohodnú na mechanizme pomoci pre Grécko. "Ak Grécko padne, daňovníci z Nemecka a ostatných krajín nakoniec zaplatia ešte viac než v prípade poskytnutia dočasnej finančnej pomoci," uviedol Bini Smaghi pre nemecký týždenník Die Zeit v rozhovore, ktorý bude publikovaný vo štvrtok (25.3.).

Zopakoval, že ECB zásadne odmieta, aby Medzinárodný menový fond (MMF) poskytol Grécku viac než technickú pomoc. "Ak zakročí MMF, euro bude mať imidž meny, ktorá dokáže prežiť iba s externou pomocou medzinárodnej organizácie. Reakcie trhu počas niekoľkých uplynulých dní ukázali, že spoľahnutie sa na MMF môže poškodiť stabilitu eura."

Nemecko sa obáva, že poskytnutie pomoci krajinami únie môže naraziť na legislatívne prekážky a podkope fiškálne pravidlá EÚ. Bini Smaghi naopak tvrdí, že ľudia by mali podávať sťažnosti na nemecký ústavný súd v prípade, ak sa do pomoci pre Grécko zapojí MMF, a nie v prípade bilaterálnych úverov v rámci EÚ. Takéto úvery vraj neporušujú európsku legislatívu, ktorá zakazuje, aby krajiny eurozóny zachránili jeden z členských štátov.

Platobná neschopnosť Grécka by mala výrazný negatívny dopad na banky v celej Európe, tvrdí Bini Smaghi, ktorý poukázal na krach Lehman Brothers v septembri 2008. "Americkí predstavitelia sa inštinktívne rozhodli, že daňoví poplatníci nemôžu zachraňovať nejakú banku. Hlbšia analýza by im ukázala, že účet bude vyšší, keď nechajú Lehman Brothers padnúť. A to sa aj stalo. My Európania by sme mali byť o niečo múdrejší."

Informoval o tom Financial Times.

12 lom pop