FINANCIE: ECB v prvom mesiaci programu nákupu dlhopisov splnila svoj cieľ

Frankfurt nad Mohanom 7. apríla (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) splnila za prvý mesiac od spustenia programu kvantitatívneho uvoľňovania svoj cieľ, keď nakúpila vládne a firemné dlhopisy za 60 miliárd eur. S odvolaním sa na údaje ECB o tom informovala agentúra AP.

ECB oznámila, že od 9. marca, keď kvantitatívne uvoľňovanie spustila, nakúpila vládne dlhopisy v hodnote 52,52 miliardy eur. Stanovený cieľ na úrovni 60 miliárd eur splnila dodatočným nákupom dlhopisov súkromného sektora. Banka plánuje nakupovať dlhopisy do konca septembra 2016. Celková hodnota programu tak dosiahne približne 1,1 bilióna eur. V prípade potreby plánuje ECB v nákupoch pokračovať aj po spomínanom termíne.

Cieľom programu je podpora ekonomiky eurozóny a zároveň inflácie. Tá sa stále drží v zápornom teritóriu, aj keď údaj za marec je lepší než za predchádzajúci mesiac. V marci klesli spotrebiteľské ceny v eurozóne medziročne o 0,1 %, zatiaľ čo vo februári o 0,3 %. Inflačný cieľ banky je pritom stanovený tesne pod úrovňou 2 %.

2 20 dan gl