ECB vytlačí menej nových peňazí než iné centrálne banky

Londýn 21. júna (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) nakúpi malý objem vládnych dlhopisov v porovnaní s podobnými programami, ktoré realizovali iné veľké centrálne banky, uviedol člen Výkonnej rady ECB Jürgen Stark. Dodal, že trvanie programu bude závisieť od situácie na trhu.

ECB začala nakupovať dlhopisy v máji, pretože grécka dlhová kríza skomplikovala niektorým krajinám eurozóny získavanie prostriedkov na trhu. Banka neinformovala, ako dlho bude program trvať, ani akú bude mať hodnotu.

"Môžem sľúbiť, že ECB sa nebude v nákupe vládnych dlhopisov púšťať tak ďaleko, ako išli iné centrálne banky," uviedol Stark v rámci debaty o budúcnosti eura na pôde londýnskeho think-tanku Centre for European Reform.

Anglická centrálna banka Bank of England (BoE) koncom januára uzatvorila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania v celkovej hodnote 200 miliárd GBP (239,78 miliardy eur). V pomere k veľkosti ekonomiky ide o podstatne rozsiahlejší program, keďže ECB zatiaľ minula na nákup vládnych dlhopisov 51 miliárd eur. ECB v rámci separátneho programu, ktorý spustila vlani, kúpila kryté dlhopisy za 58 miliárd eur.

"Budeme neustále analyzovať, kedy zastavíme nákup vládnych dlhopisov. Tým jasne hovoríme, že to urobíme po upokojení trhov a že je to iba dočasné opatrenie."

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 0,83410 GBP)

1 lom gl