FINANCIE: ECB zaznamenala známky uzdravovania európskeho finančného sektora

Frankfurt nad Mohanom 20. januára (TASR) – Európsky finančný sektor javí známky uzdravovania vďaka uvoľneniu podmienok pre bankové úvery, ktoré prinieslo oživenie dopytu po pôžičkách. Vyplýva to z kľúčového prieskumu Európskej centrálnej banky (ECB), ktorý dnes zverejnila agentúra AFP.

Najnovší prieskum o vývoji úverov, ktorý centrálna banka aktualizuje každý kvartál, odhalil, že komerčné banky v 4. kvartáli 2014 uvoľnili úverové podmienky pre klientov a to vo všetkých úverových kategóriách. Vďaka tomu dopyt po pôžičkách vzrástol, najmä po spotrebiteľských úveroch a úveroch pre nefinančné korporácie. Ale centrálna banka zároveň konštatuje, že celkové úverové podmienky sú naďalej pomerne prísne.

Výsledky prieskumu sú dobrou správou pre ECB, ktorá sa snaží lacnými úvermi a inými nástrojmi naštartovať pôžičky v eurozóne a podporiť tak slabý výkon ekonomiky.

Doteraz sa totiž opatrenia, ktoré ECB prijala, neprejavovali v reálnej ekonomike, zvlášť čo sa týka úverov pre malé a stredné podniky (small and mid-sized enterprises, SME), ktoré sú chrbticou hospodárstva.

Centrálna banka pritom v snahe pomôcť im, znížila svoje kľúčové úrokové sadzby na historické minimum. A pripravila celú sériu programov, v rámci ktorých pumpuje likviditu do ekonomiky.

Jej program cielených dlhodobých refinančných operácií (TLTRO), teda dlhodobých lacných úverov, však komerčné banky doposiaľ nevyužívajú v takej miere, ako ECB dúfala. Jeho cieľom je pritom dostať peniaze práve k malým a stredným firmám. Napríklad v druhom, decembrom kole TLTRO si banky od ECB požičali len 130 miliárd eur. Druhá aukcia bola síce úspešnejšia ako prvá, keď si banky vzali úvery za 83 miliárd eur, ale stále hlboko pod ponúkaným objemom 400 miliárd eur.

Analytici očakávajú, že na svojom zasadaní 22. januára predstaví ECB nové programy na pomoc ekonomike, predovšetkým program nákupu dlhopisov, tzv. kvantitatívne uvoľňovanie (QE).

4 bal vs