ECB zoberie do úvahy aj udalosti v Japonsku, než zvýši úrokové sadzby

Frankfurt nad Mohanom 16. marca (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) zhodnotí vplyv zemetrasenia v Japonsku a jadrovej krízy, než zvýši úrokové sadzby, uviedol člen Rady guvernérov banky Christian Noyer. ECB pritvrdí rétoriku a jasne dá vládam najavo, aká dôležitá je fiškálna disciplína a udržanie konkurencieschopnosti, dodal šéf francúzskej centrálnej banky.

"Ako vždy zoberieme do úvahy všetky nové informácie a toto bude súčasť nášho globálneho hodnotenia," odpovedal Noyer na otázku nemeckého denníka Handelsblatt, či japonská kríza ovplyvní rozhodovanie ECB o nastavení úrokových sadzieb.

Udalosti v Japonsku spôsobili, že finančné trhy už si nie sú také isté, či ECB v apríli zvýši úrokové sadzby. Okrem toho sa znížili očakávania týkajúce sa rozsahu sprísnenia menovej politiky v eurozóne do konca roka.

Noyer ďalej uviedol, že terajšie nastavenie menovej politiky ECB podporuje ekonomiku, čo bude platiť aj v budúcnosti. Dodal však, že zdražovanie ropy a komodít môže viesť k ďalšiemu rastu spotrebiteľských cien. "Tieto sekundárne vplyvy môžu zvýšiť inflačné očakávania."

ECB trvalo nabáda vlády eurozóny, aby zabezpečili udržateľnosť verejných financií a zvýšili svoju konkurencieschopnosť, tvrdí Noyer. Dlhová kríza podľa neho ukázala, že ECB musí byť agresívnejšia pri svojich varovaniach adresovaných vládam.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom pop