ECB zvýšila nákup dlhopisov

Frankfurt nad Mohanom 28. decembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) minulý týždeň zintenzívnila intervencie na dlhopisovom trhu eurozóny. To signalizuje, že banka sa naďalej obáva eskalácie dlhovej krízy.

ECB minulý týždeň zvýšila nákup dlhopisov na 1,1 miliardy eur zo 603 miliónov eur v týždni predtým, vyplýva z údajov zverejnených v pondelok (27. 12.). Objem nákupov sa teda zvýšil aj napriek slabému obchodovaniu pred Vianocami a Novým rokom.

Cieľom programu ECB, v rámci ktorého kupuje vládne dlhopisy, je zabrániť prudkému nárastu úrokov na financovanie deficitov krajín eurozóny. Predstavitelia ECB však vyhlasujú, že obnovenie dôvery investorov je predovšetkým záležitosťou jednotlivých vlád a politických lídrov.

ECB tvrdí, že nákup dlhopisov má len korigovať poruchy trhu. V žiadnom prípade sa vraj nepustí do kvantitatívneho uvoľňovania, ako to robí americká centrálna banka Fed na podporu ekonomiky. "Pomoc vládam nemôže a nemá byť cieľom týchto operácií," uviedol cez víkend člen Rady guvernérov ECB Jürgen Stark v rozhovore pre Stuttgarter Zeitung.

ECB v polovici decembra rozhodla o navýšení svojho kapitálu takmer na dvojnásobok (10,76 miliardy eur), aby zmiernila prípadné straty v súvislosti s nákupom štátnych dlhopisov okrajových krajín eurozóny. To vyvolalo špekulácie, že banka sa pripravuje na zvýšenie objemu nákupov v rámci programu, ktorý spustila v máji v dôsledku dlhovej krízy eurozóny. Na začiatku týždenne kupovala dlhopisy za 10 miliárd eur a viac. Neskôr nákupy obmedzila a počas niektorých týždňov klesli až na nulu. Začiatkom decembra však program znovu aktivovala, aj keď ani zďaleka nenakupuje také objemy ako po jeho spustení.

ECB neposkytuje presné detaily týkajúce sa programu. Predpokladá sa, že teraz sa sústredí predovšetkým na portugalské a írske dlhopisy. Podľa odhadov od mája doteraz nakúpila dlhopisy celkovo asi za 73,5 miliardy eur.

Informoval o tom Financial Times.

12 lom gl