ECOFIN chystá zmeny v daňových systémoch, chce odhaliť podvodníkov

Brusel 19. januára (TASR) – Španielske predsedníctvo Európskej únie predostrelo na utorkovej rade pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) pred ostatné krajiny balík zmien, týkajúcich sa daňových systémov všetkých členských krajín. Ich dotiahnutie do legislatívnej podoby má pomôcť v odhalení fyzických a právnických osôb, ktoré sa vyhýbajú plateniu daní.

Výsledky prvého rokovania ministrov financií členských krajín v tomto roku prezentovala dnes v Bruseli ministerka financií Elena Salgadová spoločne s úrad opúšťajúcimi komisármi Lászlóm Kovácsom pre dane a clá a Joaquínom Almuniom, ktorý má do nástupu novej komisie na starosti ekonomické a finančné otázky. Novinky, ktoré chce predsedníctvo dostať do života, sa zakladajú na užšej spolupráci medzi krajinami, aby sa tie vyhli daňovým únikom pomocou efektívnejšej informačnej výmeny a administratívneho spolupôsobenia.

V súčasnosti dve krajiny – Rakúsko a Luxembursko nemajú voči ďalším štátom informačnú povinnosť ohľadne klientov, ktorí si ukladajú úspory v ich krajine. Pokiaľ únia uzavrie partnerstvá na tomto poli s tretími krajinami, na základe dohody z roku 2003 hrozí dvojici, že sa tohto privilégia bude musieť vzdať. Únia plánuje uzavrieť spoluprácu v boji proti daňovým podvodom so San Marínom, Andorrou, Monakom a Švajčiarskom, v dlhodobejšom výhľade aj s Lichtenštajnskom.

Ministri rokovali aj o novej "stabilizačnej" dani pre banky, ktorú navrhla švédska strana. "Aj keď je to technicky možné a dokonca aj politicky presaditeľné, veľa peňazí by som na to nestavil, že sa v blízkej dobe dočkáme dohody na tomto poli," povedal skepticky na tému dosluhujúci komisár Kovács.

Na stretnutí znovu zarezonovala situácia Grécka. Stredomorská krajina bola v minulosti obvinená Eurostatom, že štatistické údaje vychádzajúce z gréckych zdrojov sú veľmi nepresné. "V budúcnosti znovu navrhneme, aby v prípade nezrovnalostí so štatistickými výstupmi z členských krajín mohol Eurostat využiť právo návštevy krajiny a domáhať sa pravdivosti stanovených výsledkov. Teda vykoná akýsi metodologický audit," načrtol Almunia plány pre zamedzenie úmyselných chýb, prípadne tých z nedbanlivosti.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop