EIB poskytne úver 50 miliónov eur pre malé a stredné podniky v Srbsku

Brusel 1. augusta (TASR) – Európska investičná banka (EIB) uviedla, že podpísala dve zmluvy s francúzskou bankou Crédit Agricole Group o poskytnutí úveru vo výške 50 miliónov eur pre Srbsko. Financie sú určené na podporu pre malé a stredné podniky (MSP) a projekty v oblasti infraštruktúry v rámci pomoci Srbsku pri jeho úsilí o integráciu do Európskej únie.

"Obe zmluvy uzatvorené s Crédit Agricole zlepšia prístup srbských malých a stredných podnikov k dlhodobému financovaniu poskytovanému pri výhodných podmienkach, čo bude mať pozitívny vplyv na trh práce a sociálne prostredie," uviedol v tejto súvislosti viceprezident EIB zodpovedný za región západného Balkánu Dario Scannapieco.

Minimálne 70 % z úveru sprostredkovaného EIB bude pridelených pre malé a stredné podniky. Zámerom je zvýšiť dostupnosť financovania pre MSP, ktoré sú kľúčovým faktorom ekonomického a sociálneho rastu a pokroku v Srbsku.

Väčšina z poskytnutého úveru bude spravovať banka Crédit Agricole Srbija v Novom Sade (45 miliónov eur) a správu zvyšných 5 miliónov eur zabezpečí Crédit Agricole Leasing Srbija v Belehrade.