FINANCIE: EK bude požadovať od rozpočtových hriešnikov zálohy

Brusel 23. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) vraj plánuje na budúci týždeň predložiť návrh na sprísnenie sankcií pre rozpočtových hriešnikov, tvrdí Financial Times Deutschland (FTD).

Dlhová kríza Grécka vystrašila Európu a ukázala, že krajiny eurozóny neberú Pakt stability a rastu príliš vážne. Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn vraj preto navrhuje sprísnenie kontroly a obmedzenie hlasovacích práv.

Členské krajiny eurozóny s nadmernými deficitmi a verejnými dlhmi by mali byť v budúcnosti potrestané rýchlejšie a tvrdšie. Rehn napríklad podľa informácií FTD navrhuje, aby krajina už pri začatí disciplinárneho konania pre nadmerný deficit musela zložiť peňažnú záruku vo výške 0,2 % svojho hrubého domáceho produktu (HDP).

Štáty sa doteraz príliš neponáhľali so znižovaním schodkov smerom k cieľom, ktoré si dohodli s Bruselom. „Verejné financie boli vystavené recesii bez akejkoľvek ochrany,“ uvádza sa ako argument v návrhu novej európskej legislatívy, ktorý má FTD k dispozícii. EK by mala návrhy dokončiť budúcu stredu (29.9.) a Rehn ich predstaví ministrom financií v pondelok večer (27.9.).

Nové pravidlá na posilnenie Paktu stability a rastu sú podľa FTD dôsledkami dlhovej krízy Grécka. V súčasnosti prebieha voči všetkým štátom okrem Luxemburska konanie za nadmerný deficit.

EK chce okrem toho viac zohľadňovať aj úroveň verejného dlhu jednotlivých krajín. Maastrichtské kritériá stanovujú okrem 3-% hranice pre schodok verejných financií aj 60-% hranicu pre verejný dlh. V roku 2011 však tri krajiny eurozóny budú mať verejný dlh vyšší než 100 % HDP a ďalšie štyri vyšší než 80 % HDP. Krajinám, ako Taliansko, ktorá má už roky verejný dlh nad 100 % HDP, teda hrozí, že dostanú dodatočné úlohy v oblasti úspor.

Rozpočtoví hriešnici sa okrem toho len ťažko vyhnú sankciám, ktoré nebudú musieť odobriť ministri financií. Do platnosti sa dostanú po rozhodnutí EK, ak Rada pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) kvalifikovanou väčšinou v priebehu 10 dní nerozhodne opačne, pričom krajina, o ktorej sa bude rozhodovať, nebude môcť hlasovať.

Informoval o tom Financial Times Deutschland.

12 lom pop