FINANCIE: EK bude žiadať od gréckej vlády ďalšie opatrenia na zníženie deficitu

Atény 30. januára (TASR) – Európska komisia (EK) bude žiadať na budúci týždeň od gréckej vlády, aby prijala ďalšie opatrenia na zníženie rozpočtového deficitu. Dnes to uviedol aténsky denník Ta Nea s odvolaním sa na oficiálny dokument.

Vláda by mala dodatočné opatrenia prijať do 15. mája tak, aby sa reálne zastavil ďalší rast rozpočtového schodku. Medzi nimi je zníženie nominálnych miezd vo verejnom sektore a stanovenie hornej hranice pre výšku dôchodkov. Dokument má byť podľa denníka uverejnený 3. februára.

Grécko čaká na schválenie svojho plánu úspor, ktorý by mu do roku 2012 umožnil znížiť deficit štátneho rozpočtu pod 3 % hrubého domáceho produktu. Krajina by sa tým vyhla úverovej kríze, ktorá sa pokladá za hrozbu pre eurozónu.

V Grécku by sa malo zaviesť aj progresívne zdanenie vysokých príjmov samostatne zárobkovo činných osôb a malo by sa uvažovať aj o vyššom zdanení luxusných tovarov.

Denník uviedol, že veľa námetov, ktoré obsahuje dokument EK, grécka vláda už má vo svojom programe ozdravenia finančnej situácie štátu.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 jns vs