EK by mohla dať Španielsku a Francúzsku viac času na zníženie deficitu

Brusel 5. marca (TASR) – Európska komisia (EK), ktorá monitoruje výšku dlhov a rozpočtových schodkov členských štátov Európskej únie (EÚ), by mohla byť otvorená k žiadosti Španielska o zmiernenie rozpočtových cieľov vzhľadom na recesiu jeho ekonomiky. Uviedol to dnes minister hospodárstva Luis de Guindos, ktorého cituje agentúra Reuters.

"Som presvedčený, že môžeme nájsť cestu a primeranú úroveň flexibility, ktoré Španielsko potrebuje, aby sa dostalo z hospodárskej krízy," povedal.

Španielsko sa pridalo k Francúzsku a žiadajú úniu, aby im poskytla viac času na zníženie schodku v rozpočte na povolenú úroveň 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Rozpočtový schodok Španielska vlani dosiahol 6,7 % HDP, čo znamená, že Madridu sa nepodarilo znížiť deficit na 6,3 % HDP, ako sa dohodol s Bruselom. Komisia a analytici však očakávali ešte horší výsledok, a to deficit na úrovni 7 % HDP alebo viac vzhľadom na recesiu, do ktorej sa prepadla španielska ekonomika.

Vysokopostavení predstavitelia EÚ a Nemecka v uplynulých týždňoch zhodne skonštatovali, že štáty, ktoré zavádzajú úsporné opatrenia a reformy, by mali dostať viac priestoru na manévrovanie pri plnení rozpočtových kritérií.

Náklady Španielska na obsluhu jeho dlhu vlani výrazne klesli po tom, ako Európska centrálna banka v septembri oznámila, že je pripravená nakupovať dlhopisy štátov eurozóny na sekundárnych trhoch, aby stlačila ich výnosy.

Ale komisia v snahe vyhnúť sa opakovaniu dlhovej krízy požaduje, aby štáty znížili rozpočtové schodky na povolenú úroveň v termíne, na ktorom sa s nimi dohodla. Brusel tak chce ukázať investorom, že eurozóna si vie "doma urobiť poriadok".

Viacerí odborníci ale upozornili, že tvrdé škrty vo výdavkoch štátov a zvýšenie daní vohnali mnohé krajiny a aj eurozónu ako celok do recesie.

Francúzsky minister financií Pierre Moscovici v pondelok (4.3.) vyhlásil, že vláde v Paríži sa podarí stlačiť schodok v rozpočte pod hranicu 3 % HDP až v roku 2014, a nie v tomto roku, ako pôvodne plánovala. Požiadal tiež komisiu o flexibilnejší prístup, ktorý by pomohol ekonomike krajiny.

Obaja, de Guindos aj Moscovici, sa dnes stretli s eurokomisárom pre hospodárske a menové záležitosti Ollim Rehnom a naznačili, že im prejavil pochopenie.

Európsky štatistický úrad Eurostat v apríli zverejní spresnené výsledky o výške rozpočtových deficitov členských štátov v roku 2012. Komisia sa v máji rozhodne, či poskytne Francúzsku a Španielsku viac času na splnenie rozpočtových cieľov.

1 bal vs