EK chce pokutovať banky za manipuláciu s referenčnými sadzbami

Brusel 6. novembra (TASR) – Pred dvoma rokmi prebehla veľká razia v popredných bankách, ktoré pôsobia v Európe. Tieto finančné inštitúty podozrieva Európska komisia (EK) z manipulácie referenčnými úrokovými sadzbami. Teraz bankám hrozia vysoké pokuty. Informovala o tom agentúra DPA.

EK podľa mediálnych správ tlačí na doriešenie škandálu týkajúceho sa manipulácie referenčnými úrokmi. Ešte tento rok by sa komisia chcela dohodnúť so šiestimi medzinárodnými finančnými inštitútmi na pokute v ráde stoviek miliónov eur, tvrdia zhodne denníky Wall Street Journal (WSJ) a Financial Times (T) rovnako ako agentúra Bloomberg. Nie všetky banky, ktoré sa zúčastňujú na diskusiách, sú však ochotné dohodnúť sa na rýchlom vyrovnaní. Predstavitelia Európskej únie (EÚ) rovnako ako banky sa k uvedeným informáciám odmietli vyjadriť.

Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland (RBS) a Société Générale sú podľa FT ochotné prijať návrh EK, ktorý počíta v prípade súhlasu s odpustením 10 % z pokuty. Naopak, JPMorgan, HSBC a Crédit Agricole považujú návrh na vyrovnanie za premrštený a neopodstatnený. Britská banka Barclays vraj nebude potrestaná, pretože prispela k objasneniu prípadu.

FT tvrdí, že v priemere ide o pokuty vo výške 800 miliónov eur na banku. Celkovo by to bola s náskokom najvyššia pokuta udelená v rámci EÚ. Doterajší rekord je na úrovni 1,5 miliardy eur. WSJ napísal, že pokuty by mali dosiahnuť niekoľko stoviek miliónov eur.

Európske orgány prípad vyšetrujú už vyše dva roky. V októbri 2011 vykonali veľkú raziu v bankách vo viacerých krajinách. Podozrenia sa týkajú predovšetkým manipulácie úrokovej sadzby Euribor, ktorá je "eurobratom" londýnskej sadzby Libor. Obe sú základom finančných transakcií v objeme stoviek biliónov dolárov. Vychádza z nich úročenie mnohých úverov. Pracovníci rozličných bánk mali manipuláciu realizovať prostredníctvom malých kartelov. Z prípadu sa stal celosvetový škandál a vyšetrovanie sa týka viac než tucta popredných finančných inštitútov.

Komisár EÚ pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia dáva vyšetrovaniu škandálu najvyššiu prioritu. Podozrenia označil za "šokujúce" a uviedol, že pokuty budú vysoké. Almunia vždy zdôrazňoval, že prípad by sa mal uzavrieť ešte tento rok.

Finančné dohľady po celom svete zatiaľ udelili pre manipuláciu sadzby Libor pokuty v celkovej výške okolo 3,7 miliardy USD (2,74 miliardy eur). Minulý týždeň sa na pokute 774 miliónov eur dohodla holandská Rabobank. Zatiaľ rekordnú pokutu 1,5 miliardy USD dostala švajčiarska UBS. Pokuty už dostali aj RBS a Barclays.

(1 EUR = 1,3494 USD)

3 lom zll