EK chce zasahovať do rozpočtov krajín nedodržujúcich limit schodku

Berlín 14. apríla (TASR) – V nemeckom parlamente získal podporu zámer Európskej komisie (EK) zasahovať do tvorby rozpočtov krajín spoločenstva, ktoré nedodržiavajú limit pre maximálny schodok ročného hospodárenia vlády. Predseda európskeho výboru spolkového parlamentu Gunther Krichbaum povedal, že EK však nebude mať právo ovplyvňovať rozpočty krajín, ktorých schodok bude pod 3-% limitom hrubého domáceho produktu (HDP).

"Keď niektorá krajina nedodržiava kritériá Paktu stability a rastu EÚ, musí mať komisia možnosť zasiahnuť skôr, než bude neskoro. To musíme urobiť v záujme stability eura," dodal poslanec.

Krichbaum považuje návrh menového komisára Olliho Rehna za dôsledok súčasnej finančnej krízy v Grécku. O návrhu povedal, "že ide správnym smerom".

EK sa komisárovým návrhom dnes zaoberala prvýkrát. Jeho cieľom je dostatočne včas odhaliť nebezpečný vývoj a prijať opatrenia, ktoré zabránia finančným krízam.

Krichbaum začiatkom mesiaca navrhol oveľa radikálnejšie opatrenia. Žiadal, aby krajina, ktorá porušuje kritériá paktu stability, mala obmedzené hlasovacie právo. Okrem toho by členovia EÚ mali mať ústavný zákon, ktorým sa bude účinne brzdiť rast štátneho dlhu. V prípade, ak by člen eurozóny nezvládol svoje dlhy, mal by byť z nej vylúčený.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns gl