EK kritizuje rozhodnutie Maďarska zastaviť odvody do 2. piliera

Brusel 20. októbra (TASR) – Európska komisia dnes kritizovala rozhodnutie maďarskej vlády, ktorá chce v rámci fiškálnej reformy dočasne zastaviť odvody do súkromných dôchodkových fondov.

Podľa hovorcu komisie Amadeua Altafaja predbežná analýza maďarských úsporných opatrení ukázala, že navrhované kroky sú prevažne dočasné. Zmeny v dôchodkovej reforme však nepovažuje komisia za správne a upozorňuje, že neprispejú významnejšou mierou k zníženiu rozpočtového schodku.

Budapešť musí na budúci rok stlačiť rozpočtový schodok pod hranicu 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Zaviazal sa totiž k tomu predchádzajúci kabinet, keď v roku 2008 požiadal Medzinárodný menový fond a Európsku úniu o záchranný úver.

Nová pravicová vláda, ktorá získala v aprílových voľbách v parlamente výraznú väčšinu, zvíťazila aj v tohtomesačných komunálnych voľbách práve vďaka sľubom, že nezavedie ďalšie úsporné opatrenia, ktoré by zaťažili bežných ľudí. Namiesto zoškrtania výdavkov chce preto zaplátať diery v rozpočte zavedením tzv. krízových daní pre bankový, telekomunikačný, energetický a maloobchodný sektor. Okrem toho kabinet Viktora Orbána plánuje od 1. novembra dočasne pozastaviť platby do súkromných dôchodkových fondov. Týmto opatreniami chce dosiahnuť zníženie schodku verejných financií.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal zll