FINANCIE: EK neverí, že Španielsko vlani stlačilo deficit na 6,3 % HDP

Brusel 22. januára (TASR) – Španielsko zrejme nesplnilo fiškálny cieľ pre rok 2012, citovala správu Európskej komisie (EK) agentúra DPA. To znamená ďalšiu revíziu cieľa alebo sankcie od komisie.

"Fiškálna konsolidácia v 3. štvrťroku pokročila, ale cieľový deficit pre rok 2012 sa zrejme nesplní," píše sa v správe EK o plnení programu záchrany španielskych bánk. "Aj keď sa úplný vplyv niektorých konsolidačných opatrení ukáže až vo 4. kvartáli – zvýšenie DPH, zvýšenie dane z príjmu firiem a zrušenie vianočných bonusov pre štátnych zamestnancov – splnenie celoročného cieľa pre deficit, stanoveného na 6,3 % HDP, bude veľmi ťažké."

EK už raz Madridu z dôvodu recesie a bankovej krízy schválila zmiernenie fiškálneho cieľa a dala mu o rok viac času na to, aby znížil rozpočtový schodok na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn povedal, že komisia zváži "všetky potenciálne budúce kroky" vo februári.

V správe komisie sa ešte uvádza, že Madrid vo všeobecnosti plní podmienky balíka pomoci pre banky. Podľa EK sú hlavnými výzvami "zachovanie finančnej stability a dokončenie reštrukturalizácie bankového sektora".

Informovala o tom agentúra DPA.

3 lom pop