EK oceňuje snahu o konsolidáciu v SR, varuje ale pred optimizmom

Brusel 17. marca (TASR) – Európska komisia (EK) oceňuje kroky Slovenska smerom k fiškálnej konsolidácii v aktuálnom Programe stability SR do roku 2012, ale zároveň varuje pred možnými horšími hospodárskymi výsledkami krajiny v nasledujúcich rokoch, než na akých tento plán stavia.

"Program počíta so značnou konsolidáciou, ktorá má znížiť 6,3-% deficit z roku 2010 na úroveň 3 % v roku 2012. Výsledky plnenia rozpočtu však môžu dopadnúť horšie, pretože rátajú s pozitívnymi makroekonomickými číslami v rokoch 2011 a 2012. Navyše, niektoré výdavkové položky nemusia priniesť potrebné úspory," píše sa v hodnotení komisie.

EK uverejnila zhodnotenie modifikovaných programov štrnástky členských štátov, ktoré mali charakterizovať predpokladaný vývoj pre ďalšie roky. "Výstupom je, že exit stratégia po ekonomickej kríze bola implementovaná. Globálne sa dá povedať, že rok 2010 bude ešte stimulačný, po ňom ale bude v roku 2011 nasledovať ambiciózna konsolidácia," povedal na margo hodnotenia komisár pre ekonomické a monetárne záležitosti Olli Rehn.

(spravodajca TASR Silvester Balog) vjo