EK pochybuje o schopnosti Hypo Group Alpe Adria prežiť

Brusel 22. júna (TASR) – Európska komisia (EK) pochybuje o schopnosti rakúskej banky Hypo Group Alpe Adria (HGAA), do decembra minulého roka dcéry bavorskej krajinskej banky BayernLB, prežiť. EK má obavy, či sa banka, ktorá je teraz v 100-% vlastníctve rakúskeho štátu, ešte niekedy dokáže postaviť na vlastné nohy a podnikať so ziskom.

"Máme pripomienky a pochybnosti," uviedla nemenovaná hovorkyňa komisára pre hospodársku súťaž Joaquína Almuniu. Komisia pochybuje o tom, či podnikateľská paleta HGAA je dostatočne široká. V dôsledku nekvalitného portfólia bude mať veľmi malé možnosti, aby sa dostala z ťažkého dedičstva.

EK stále váha dať súhlas na definitívnu záchranu HGAA. Napriek tomu dnes predĺžila platnosť svojho predbežného súhlasu na poskytovanie štátnych záruk a na štátnu finančnú podporu od Viedne na neurčito.

Šiesta najväčšia rakúska banka sa dostala do vlastníctva štátu, lebo to bola jediná možnosť, ako ju zachrániť pred krachom. Komisia uviedla, že rakúsky štát dal doteraz záruky na záväzky banky v hodnote 100 miliónov eur a 550 miliónmi eur posilnil kapitálové vybavenie HGAA.

BayernLB kúpila korutánsku banku v roku 2007. Nevydarená investícia stála bavorských daňových poplatníkov 3,7 miliardy eur. HGAA bola namočená do mnohých finančných a korupčných škandálov nielen v Rakúsku, ale hlavne v balkánskych krajinách. Na oboch stranách rakúsko-nemeckej hranice teraz vyvíjajú aktivitu vyšetrovacie komisie finančných orgánov a prokuratúry.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns gl