EK sa chce podieľať na tvorbe rozpočtov krajín eurozóny

Berlín 21. marca (TASR) – Európska komisia (EK) sa chce v budúcnosti podieľať na tvorbe rozpočtov krajín eurozóny, uviedol v rozhovore pre nemecký týždenník Welt am Sonntag komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

"Európska komisia sa v budúcnosti zapojí do plánovania národných rozpočtov, aby mohla dostatočne včas rozpoznať nepriaznivý vývoj financií ktorejkoľvek členskej krajiny, ktorá neplní požiadavky stability platné v eurozóne. Ak sa bude rozpočet nejakej krajiny vyvíjať nesprávnym smerom, Euroskupina bude musieť o tomto probléme vážne diskutovať." Rehn je nespokojný s terajším mechanizmom, v rámci ktorého členské krajiny informujú EK až potom, keď majú svoje rozpočty už dávno hotové. "To je príliš neskoro," zdôraznil Rehn.

Komisár v rozhovore kritizoval aj rozpočtovú politiku nemeckej vlády. "Nemecko musí v najbližších rokoch viac šetriť, aby znížilo vysoké zadlženie. V rozpočtových plánoch Nemecka chýbajú konkrétne konsolidačné opatrenia pre obdobie po roku 2010. Navyše, predpoklad, že nemecká ekonomika v budúcom roku vzrastie o 2 %, je z nášho pohľadu príliš optimistický."

Podľa Rehna nie je rozpočtová stratégia spolkovej vláda dostatočná na to, aby do roku 2013 znížila rozpočtový schodok pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), ako požaduje EK. Berlín asi bude musieť prijať dodatočné úsporné opatrenia, ak chce splniť tento záväzok.

Rehn odmietol požiadavku kancelárky Angely Merkelovej týkajúcu sa sprísnenia trestov pre krajiny s chronicky vysokými deficitmi, ako je Grécko. Komisár tvrdí, že EÚ teraz nesmie sprísňovať sankčné nástroje týkajúce sa "rozpočtových hriešnikov". Skôr musí posilniť prevenciu v rámci Paktu stability a rastu. Únia doteraz podľa Rehna nemala "nástroje na to, aby presadila primerané rozpočty". Ak ich bude mať, nebudú vznikať podobné problémy a "tresty nebudú vôbec potrebné".

Informovala o tom agentúra DPA.

3 lom zll