FINANCIE: EK sa obáva o budúcnosť eurozóny

Hamburg/Brusel 25. januára (TASR) – Európska komisia (EK) sa obáva o budúcnosť eurozóny. Príčinou sú vysoké rozpočtové schodky niektorých krajín. Okrem Grécka sa by podľa komisie mali začať šetriť aj krízou tvrdo zasiahnuté krajiny, ako sú Španielsko a Írsko. Tvrdí to internetový portál nemeckého týždenníka Der Spiegel, ktorý sa odvoláva na tajný dokument EK.

Okrem vysokých rozpočtových deficitov je ďalším problémom rozdielna konkurencieschopnosť ekonomík členov eurozóny. Nerovnovážnosti, ktoré z nej vyplývajú, "vyvolávajú vážne obavy týkajúce sa eurozóny ako celku", uvádza sa v dokumente komisie pripravenom pre ministrov financií eurozóny. Experti designovaného fínskeho eurokomisára pre menové záležitosti Olliho Rehna sa obávajú, že rozdielny vývoj v členských krajinách eurozóny "oslabí dôveru v euro a ohrozí súdržnosť menovej únie".

Najväčšie starosti Bruselu spôsobuje situácia v krajinách, ktoré v minulosti hromadili vysoké deficity bežných účtov platobnej bilancie a vďaka nízkym úrokom dlhé roky žili na dlh. Teraz tieto krajiny, medzi ktoré patrí Španielsko, Grécko a Írsko, musia bojovať s nadmernými deficitmi. "Kombinácia klesajúcej konkurencieschopnosti a nahromadenia nadmerných štátnych dlhov je v tejto súvislosti znepokojujúca," uvádza sa v dokumente.

Počas uplynulých týždňov sa špekulovalo predovšetkým o budúcnosti Grécka. Krajina je vysoko zadlžená a jej vlaňajší rozpočtový schodok dosiahol 12,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). EK zároveň obvinila Grécko z manipulácie štatistík a z tohto dôvodu mu hrozí disciplinárne konanie za porušenie legislatívy EÚ.

Bruselskí experti ako východisko z terajšej krízy navrhujú sanáciu rozpočtov a reformy v spomínaných krajinách. Nové kolektívne zmluvy by mali zohľadniť pokles produktivity a stratu konkurencieschopnosti. Jednoducho povedané, zamestnanci sa budú musieť uspokojiť so spomalením rastu platov, ich zmrazením alebo dokonca znížením. "Korekčné opatrenia bude sprevádzať viditeľný nárast nezamestnanosti." Der Spiegel pripomína, že úradníci komisie odporúčajú krajinám bojujúcim s vysokými deficitmi podobnú stratégiu, akú zrealizovalo Nemecko v uplynulých rokoch, aby rozhýbalo svoju ekonomiku.

Varovaniu sa však nevyhla ani nemecká vláda. EK v dokumente vyzvala Nemecko, Rakúsko a Holandsko, aby bojovali proti chronicky slabému domácemu dopytu. Bruselskí experti odporúčajú zvýšenie konkurencie v sektore služieb, daňové reformy a odstránenie prekážok pri udeľovaní úverov.

EK tiež upozornila, že čím rýchlejšie vlády zrealizujú potrebné opatrenia, tým bude ich sociálny dopad menší. Z pohľadu komisie nemajú členské krajiny eurozóny na výber. "Tieto korekcie sú životne dôležité pre dlhodobé fungovanie menovej únie."

Informoval o tom portál spiegel.de.

12 lom zll