EK schválila plán reštrukturalizácie a likvidácie Hypo Alpe Adria

Brusel/Klagenfurt 3. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) po niekoľkoročných diskusiách schválila plán reštrukturalizácie a likvidácie rakúskej banky Hypo Group Alpe Adria (HGAA). Informovala o tom agentúra APA.

Komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia dnes v Bruseli uviedol, že bola schválená "riadená likvidácia" rakúskej Hypo Group Alpe Adria. Komisia konkrétne dala zelenú pre posunutie predaja balkánskej dcéry do polovice roka 2015. Pôvodne sa mal uskutočniť do konca tohto roka. EK okrem toho odobrila doteraz poskytnutú štátnu pomoc aj ďalšiu potrebnú podporu.

Almunia vyhlásil, že po dlhých diskusiách o dlhodobom obchodnom modeli pre HGAA nastal konečne čas "prijať rozhodnutie", ktoré s konečnou platnosťou uzavrie túto kapitolu. "Dnešné rozhodnutie prispeje tomu, aby na trhu opäť panovala zdravá konkurencia a aby náklady daňových poplatníkov, ktorí už zaplatili vysoké ceny, boli čo najmenšie.

Podľa plánu sa životaschopné časti banky predajú a zvyšné budú riadene zlikvidované. Dohoda o predaji rakúskej dcérskej spoločnosti bola podpísaná v máji. Sieť juhoeurópskych bánk sa má predať najneskôr do 30. júna 2015, uviedla EK.

Do uzavretia procesu predaja Rakúsko prisľúbilo celý rad obmedzení pre nové obchody, týkajúcich sa predovšetkým kontroly rizík. Týmto spôsobom chce zabezpečiť zvýšenie šancí predaja dcérskych spoločností a minimalizáciu negatívnych vplyvov na hospodársku súťaž.

Rakúsko prevzalo HGAA v decembri 2008. Banka odvtedy podľa EK dostala celkovo 2,85 miliardy eur vo forme kapitálu alebo kapitálových garancií, 300 miliónov eur vo forme garancie aktív a 1,35 miliardy eur vo forme garancií na refinancovanie.

5 lom pop