EK skúma, či je štátna pomoc pre PSA a EDF v súlade s jej pravidlami

Brusel 2. mája (TASR) – Európska komisia (EK) dnes začala vyšetrovať pomoc, ktorú francúzsky štát poskytol automobilke PSA Peugeot Citroën a energetickej spoločnosti Électricité de France (EDF). Informovala o tom agentúra DPA.

Stratovej automobilke vláda minulý rok na jeseň prisľúbila úverové garancie vo výške 7 miliárd eur a ďalšie výhody v hodnote 85,9 milióna eur. Na oplátku musí uskutočniť rozsiahlu reštrukturalizáciu a investovať do výskumu a vývoja hybridných technológií.

Komisia vo februári predbežne schválila pomoc pre Peugeot vo výške 1,2 miliardy eur, vďaka ktorej môže automobilka emitovať štátom garantované dlhopisy. A teraz sa rozhodla preskúmať, či je dohoda o reštrukturalizácii uskutočniteľná vzhľadom na vývoj na trhu s autami.

Okrem toho komisia dnes znova začala vyšetrovať aj pomoc pre EDF od štátu v roku 1997 vo forme odkladu daní vo výške 889 miliónov eur. Komisia pôvodne označila túto pomoc za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže. Európsky súdny dvor však vlani dospel k záveru, že EK správne nevyhodnotila, či bola pomoc od štátu, ktorý bol vtedy vlastníkom EDF, porovnateľná s pomocou, akú by jej poskytol súkromný investor. EK preto celý prípad znova otvorila a preskúma ho z nového hľadiska.

3 bal pop