EK skúma sťažnosti na dodatočné dane v Maďarsku

Brusel 3. januára (TASR) – Európska komisia (EK) skúma sťažnosť európskych firiem a spoločností na dodatočné mimoriadne dane v Maďarsku. Orgány EÚ už koncom októbra – teda takmer dva mesiace pred listom, ktorý jej adresovali európske koncerny – požiadala vládu v Budapešti o podklady k daniam. Uviedol to dnes v Bruseli hovorca EK.

Maďarska vláda odpovedala EK v polovici decembra a Brusel teraz čaká na ďalšie dokumenty. O mimoriadnych lehotách sa vôbec nehovorilo. Hovorca uviedol, že proti Budapešti sa teraz nemalo viesť nijaké formálne vyšetrovanie.

Internetový portál denníka Die Welt na prelome rokov informoval, že šéfovia európskych a nemeckých koncernov žiadajú, aby EK prijala voči Maďarsku sankcie za to, že jeho vláda na ne uvalila dodatočné mimoriadne dane so spätnou platnosťou od prvého januára 2010. Štátnemu rozpočtu by mali priniesť v rokoch 2010 až 2012 po 1,3 miliardy eur. Šéfovia koncernov v liste do Bruselu, ktorý má dátum 15. decembra, upozorňujú, že nové daňové bremeno sa týka predovšetkým zahraničných spoločností.

Obvinenia sú politicky chúlostivé, lebo Maďarsko v prvom polroku 2011 predsedá EÚ.

Informovali o tom DPA a nemecký denník Welt-online.

3 12 jns pop