EK súhlasila s plánom reštrukturalizácie cyperských družstevných bánk

Brusel 24. februára (TASR) – Európska komisia (EK) dnes schválila plán reštrukturalizácie cyperských družstevných bánk, a to necelý rok potom, ako ostrovná krajina získala záchranný úver. Informovala o tom agentúra DPA.

Plán počíta s redukciou počtu družstevných bánk prostredníctvom viacerých fúzií. Výsledkom by malo byť zníženie ich množstva z takmer 100 iba na 18. Navyše, kontrolu nad zvyšnými inštitúciami prevezme štát.

"Decentralizovaná štruktúra a prílišná naviazanosť na klientov viedli k nezodpovednému úverovaniu bez dôsledného overovania si schopnosti klientov splácať dlhy, a tým aj k rozšíreniu kultúry neplatenia záväzkov," uviedla EK. Podľa Európskej únie (EÚ) predstavujú zlé úvery družstevných bánk na Cypre viac než 40 % z ich celkového objemu úverov.

Cyprus sa dostal do problémov v dôsledku vysokej previazanosti cyperských bánk s gréckym bankovým sektorom. Výsledkom bolo, že krajina koncom júna 2012 požiadala medzinárodné spoločenstvo o finančnú pomoc. Na jar minulého roka sa s medzinárodnými veriteľmi dohodla na záchrannom úvere vo výške 10 miliárd eur, podmienkou však bolo, že ako prvá zo zachraňovaných krajín musela siahnuť na vklady v bankách v hodnote nad 100.000 eur.

Družstevné banky hrali významnú úlohu v cyperskej ekonomike, keďže poskytovali úvery domácnostiam a miestnym farmárom. Sektor však zaťažilo "príliš neopatrné poskytovanie úverov v minulých rokoch", povedal komisár EÚ pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. Podľa výpočtov EK potrebujú cyperské družstevné banky na vykrytie strát pomoc vo výške asi 1,5 miliardy eur.

3 dan gl