FINANCIE: EK už neočakáva viac prekvapení vo finančnej situácii írskych bánk

Brusel 1. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) už neočakáva ďalšie prekvapenia v súvislosti so skutočnou finančnou situáciou írskych bánk. Vo štvrtok (31. 3.) zverejnené výsledky záťažových testov bánk odhalili, že do finančných inštitúcií v Írsku bude treba investovať ďalších 24 miliárd eur, tieto potreby však už možno podľa EK považovať za konečné.

Podľa komisie môžu byť pokryté kapitálové požiadavky bez väčších problémov z 35 miliárd eur určených v rámci pomoci zo zdrojov Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), zdrojov Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) na pomoc írskemu bankovému sektoru.

"S jasnou víziou prezentovania reštrukturalizácie bankového sektora v Írsku si myslíme, že toto by malo presvedčiť a uistiť aktérov na trhu, že sa nechystajú už žiadne ďalšie prekvapenia," komentoval hovorca komisára pre ekonomické a finančné záležitosti Amadeu Altafaj.

Najnovší údaj zo štvrtka zvyšuje celkové náklady Írska na záchranu bankového sektora od roku 2009 približne na 70 miliárd eur.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl