FINANCIE: EK zažaluje členské krajiny EÚ za rozhodnutie o platoch euroúradníkov

Brusel 6. januára (TASR) – Európska komisia sa rozhodla zažalovať členské krajiny Európskej únie na Európskom súdnom dvore (ESD) za ich rozhodnutie týkajúce sa zvyšovania platov euroúradníkov, ktoré podľa Bruselu nie je v súlade s európskou legislatívou. Oznámila to dnes hovorkyňa EK Pia Ahrenkildeová Hansenová.

Na tomto postupe sa bez debaty a jednomyseľne zhodli všetci členovia EK na svojom dnešnom zasadnutí. Hovorkyňa tiež potvrdila, že EK požiadala ESD o zrýchlené konanie.

"Kolégium komisárov má veľmi jasný postoj k tejto otázke. Teraz je na súde, aby rozhodol," uviedla hovorkyňa.

Euroúradníci v decembri dvakrát štrajkovali po tom, ako väčšina členských krajín odmietla komisiou navrhované zvýšenie ich platov o 3,7 %. Pri úprave ich miezd na rok 2010 sa postupuje podľa vývoja platov úradníkov v ôsmich členských krajinách EÚ v roku 2008, keď bola v niektorých z nich ešte vysoká inflácia. Vzorec pre úpravu platov zamestnancov inštitúcií navyše zahŕňa aj index zohľadňujúci životné náklady v Belgicku.

Členské štáty, bez súhlasu ktorých k úprave miezd nemôže dôjsť, však požadované zvýšenie platov euroúradníkov odmietli, poukazujúc na hospodársku krízu. Odborári však argumentovali tvrdením, že ide o právne záväzné a samotnými členskými krajinami dohodnuté pravidlá, ktoré treba rešpektovať. Zmrazenie platov národných úradníkov v roku 2009 sa podľa nich u euroúradníkov odrazí na platoch v roku 2011.

Členské krajiny sa napokon dohodli na tom, že mzda zamestnancov európskych inštitúcií sa bude zvyšovať, ale nie o 3,7 %, ktoré navrhla komisia, ale o 1,85 %. EK následne avizovala, že prijme adekvátne opatrenia, pretože ide o porušenie legislatívy zo strany členských krajín.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) zll