EK žiada Britániu o prísnejšie úsporné opatrenia, Londýn to odmieta

Brusel 16. marca (TASR) – Plány britskej vlády na zníženie rozpočtového deficitu nie sú dostatočne ambiciózne a Londýnu sa takýmto tempom nepodarí do roku 2015 znížiť deficit na úroveň požadovanú Európskou úniou. Uvádza sa to v najnovšej správe Európskej komisie (EK), ktorú Brusel oficiálne zverejní v stredu 17. marca.

"Británia musí uskutočniť prísnejšie úsporné opatrenia, než sú momentálne plánované, ak chce v reálnom čase ozdraviť štátne financie," uviedla komisia. EK pochybuje aj o rozsahu hospodárskeho rastu, ktorý na najbližšie roky predpokladá britská vláda. Londýn odhaduje, že v rokoch 2010-2011 by rast mal dosiahnuť 2 % a v ďalších štyroch rokoch okolo 3,3 % HDP. To je podľa Bruselu príliš optimistický odhad v prípade, že tempo oživenia svetovej ekonomiky nebude také, s akým sa všeobecne počíta.

Čo sa týka rozpočtového deficitu, plán britskej vlády počíta s jeho znížením do roku 2015 na 4,7 % HDP, čo je vysoko nad hranicu, ktorú žiada EÚ, teda pod 3 % HDP. Podľa britského ministerstva financií je však požiadavka komisie nerealizovateľná, pretože by znamenala dodatočné škrty v štátnych výdavkoch v objeme 25 miliárd libier (27,57 miliardy eur), čo by ohrozilo oživenie britskej ekonomiky a nepriaznivo zasiahlo služby obyvateľstvu.

Ako dnes v reakcii na požiadavku EK uviedol minister financií Alistair Darling, Británia nepristúpi k ďalším škrtom v štátnom rozpočte, než sú tie, o ktorých už rozhodla. "Británia by mohla opäť spadnúť do recesie," dodal Darling.

"Zníženie rozpočtového deficitu za štyri roky o viac než polovicu je najagresívnejším úsporným plánom z pohľadu všetkých rozvinutých ekonomík," uviedol minister. Podobne aj podľa ďalších britských ekonomických ministrov by dodatočné zníženie štátnych výdavkov spôsobilo hospodárstvu krajiny "nenapraviteľné škody".

Ako uviedol hovorca ministerstva financií Vince Cable, správa Európskej komisie je ranou pod pás britskej vláde. "Gordon Brown je jedným z úspešných lídrov medzinárodného spoločenstva pri riešení problémov svetovej ekonomiky, takže, ak jedna z vedúcich inštitúcií tohto spoločenstva začne kritizovať jeho spôsob riadenia domácej ekonomiky, je to dosť ponižujúce," povedal Cable.

Podľa tieňového ministra obchodu z Konzervatívnej strany Kennetha Clarka však má EÚ pravdu a Británia musí znížiť rozpočtový deficit, ako aj štátny dlh podstatne rýchlejšie. "Británia to musí urobiť, inak sa začnú zvyšovať úrokové sadzby, nezamestnanosť a k žiadnemu oživeniu ekonomiky nedôjde," povedal Clarke.

Pravidlá EÚ vyžadujú rozpočtový deficit pod úrovňou 3 % HDP, zatiaľ čo ten britský by mal tento rok dosiahnuť 12,7 %. Za minulý rok dosiahol deficit Británie okolo 13 % a štátny dlh 68,6 % HDP. V minulom roku tak Británia v objeme rozpočtového deficitu dokonca predstihla Grécko (12,5 % HDP) a ešte viac ďalšie problematické štáty ako Španielsko (11,25 %) a Írsko (10,75 %). Lepšie je na tom z pohľadu štátneho dlhu, v ktorom je na tom najhoršie Taliansko (114,6 % HDP). Grécko má dlh o niečo menší (112,6 %), jeho problémy však spôsobila kombinácia vysokého dlhu a deficitu. Na porovnanie, rozpočtový deficit Talianska dosiahol v minulom roku 5,3 % HDP.

Informovali o tom agentúra Reuters a server BBC.

(1 EUR = 0,90690 GBP)

1 12 dan zll