FINANCIE: EK žiada Maďarsko zrušiť zákon o platovom strope v centrálnej banke

Budapešť 7. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) žiada Maďarsko, aby zrušilo zákon, ktorý stanovuje zamestnancom centrálnej banky maximálnu výšku platu. Uviedol to dnes spravodajský server index.hu, na ktorý sa odvolala agentúra Reuters.

Podľa servera Generálny direktoriát pre hospodárske a finančné záležitosti EK listom vyzval Maďarsko, aby zrušilo strop na platy zamestnancov centrálnej banky, pričom dal vláde čas do 1. októbra na odpoveď. Server zároveň citoval nemenované zdroje v Bruseli, podľa ktorých, ak Maďarsko bude naďalej trvať na platovom strope, direktoriát požiada EK, aby začala krok maďarskej vlády vyšetrovať.

Maďarské ministerstvo hospodárstva však v pondelok (6.9.) uviedlo, že komisia požiadala vládu iba o to, aby poskytla viac informácií o stanovení platového stropu vo verejnom sektore. Ten Maďarsko zaviedlo od 1. septembra, pričom zasiahol aj centrálnu banku.

Zasiahol ju však výrazne. Mesačný plat guvernéra Národnej banky Maďarska (NBH) Andrása Simora sa v dôsledku novej legislatívy zredukoval z pôvodných 8 miliónov forintov (28.100 eur) na približne 2 milióny forintov. Ministerstvo dodalo, že strop pre platy zamestnancov vo verejnom sektore má svoje opodstatnenie a neporušuje ani nezávislosť centrálnej banky.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 284,70 HUF)

1 dan pop