FINANCIE: Ekonómovia spochybňujú správnosť pomoci pre Grécko

Berlín 14. februára (TASR) – Poprední ekonómovia sa ostro vyjadrili proti prípadnej finančnej pomoci Grécku. Podľa dlhoročného hlavného ekonóma Európskej centrálnej banky (ECB) Otmara Issinga by to ohrozilo celú eurozónu. V rozhovore pre nedeľník Welt am Sonntag povedal, že Grécko si musí pomôcť samo. Poukázal napríklad na veľkorysý dôchodkový systém krajiny. "Nemôžu predsa požadovať pomoc zo zahraničia, aby v tom mohli pokračovať ďalej."

Lídri krajín EÚ po štvrtkovom (11.2.) summite síce prisľúbili Grécku pomoc, ale nepredložili žiaden konkrétny plán. V princípe však prisľúbili Aténam pomoc, keby nedokázali refinancovať svoje dlhy.

Záchrannému balíku pre Grécko bráni článok 125 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Hovorí totiž o tom, že krajiny únie ani krajiny eurozóny si nemôžu pomáhať pri financovaní svojich záväzkov ani si za ne ručiť. Bez tohto by podľa ekonóma Norberta Bertholda prinajmenšom v Nemecku nezískalo prijatie eura verejnú podporu. Podľa Issinga článok 125 nepripúšťa výnimky. Ak sa totiž toto pravidlo poruší raz, pretrhne sa hrádza.

Experti sa obávajú predovšetkým prípadnej reťazovej reakcie. Francúzsky ekonóm Charles Wyplosz tvrdí, že aj keby bolo prípadne správne, aby nemeckí daňovníci pomohli gréckym, ako by potom mohli odmietnuť pomoc pre Portugalsko alebo Španielsko. Vlády eurozóny by podľa Wyplosza spustili niečo, čo by sa ukázalo ako nočná mora.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 lom ed