Estónsko zrejme prijme euro v roku 2011

Brusel 11. januára (TASR) – Estónsko sa zrejme stane ďalšou krajinou, ktorá prijme spoločnú európsku menu. Dnes to povedal designovaný eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn, čím podporil nádeje pobaltskej krajiny, ktorá chce vstúpiť do eurozóny v roku 2011.

Rehn počas híringu pred Európskym parlamentom (EP) uviedol, že Európska komisia (EK) v 1. polroku 2010 zhodnotí pripravenosť Estónska na prijatie eura. "Ďalším kandidátom je pravdepodobne Estónsko. Verejné financie krajiny sú vo veľmi dobrom stave," povedal Rehn.

Ak bude hodnotenie komisie pozitívne a podporia ho ministri financií únie, Estónsko by sa v roku 2011 malo stať 17. členom eurozóny. "Estónsko je veľmi blízko, ale ešte sa musíme ubezpečiť, že sa dodržali všetky pravidlá, že sa dodržala Maastrichtská zmluva, a k záležitosti sa vrátime na jar," povedal Rehn.

Estónsko stále bojuje s hospodárskou krízou, ktorá tvrdo zasiahla jeho ekonomiku. Podľa analytikov by prijatie eura zvýšilo atraktivitu krajiny pre zahraničných investorov.

Rehn tiež vyjadril obavy týkajúce sa ekonomickej situácie Grécka. Verejný dlh krajiny vlani vyskočil na 12,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). "Grécka vláda si je vedomá vážnosti situácie, ktorú Európska komisia sleduje s vážnymi obavami."

Podľa Rehna "je kľúčové, aby grécky kabinet v krátkom čase, v najbližších týždňoch, ak nie dňoch, predložil komplexný balík ekonomických " na zlepšenie situácie.

Informovali tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 lom zll