EÚ bude v podstate automaticky trestať rozpočtových hriešnikov

Brusel/Luxemburg/Deauville 18. októbra (TASR) – Ministri financií Európskej únie (EÚ) sa dnes dohodli na v podstate automatických sankciách pre krajiny, ktoré porušia limity týkajúce sa rozpočtového schodku a verejného dlhu.

Ministri sa dnes stretli na poslednom mítingu operačnej skupiny, zostavenej stálym predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom, a tiež sa dohodli na sprísnení sankcií pre rozpočtových hriešnikov. Výsledky práce skupiny predstaví Van Rompuy lídrom členských štátov na pravidelnom októbrovom summite EÚ (28. – 29. 10.).

Cieľom reformy je zabrániť opakovaniu dlhovej a fiškálnej krízy, ktorá v súčasnosti trápi okrajové štáty eurozóny. Podľa diplomatov je to zatiaľ len politický signál, pretože legislatíva pre sprísnený rozpočtový a hospodársky dohľad sa ešte len musí vytvoriť.

Nemecko a Francúzsko sa dohodli, že Brusel bude môcť trestať rozpočtových hriešnikov rýchlejšie. "Keď nejaká krajina s nadmerným deficitom do 6 mesiacov neprijme dostatočné opatrenia, prídu sankcie," informoval o dohode francúzsky prezident Nicolas Sarkozy po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Deauville.

"Disciplinárne konanie za nadmerný deficit bude kratšie a efektívnejšie," dodal Sarkozy. Ide o to, aby sa počas existencie eurovalu, ktorý by mal jestvovať do roku 2013, našli spôsoby, ako rýchlejšie reagovať bez toho, aby únia menila zmluvy, uviedla Merkelová. Dovtedy treba vypracovať nový mechanizmus, ktorý by členské krajiny nútil k zodpovednejšiemu konaniu. "K tomu však potrebujeme zmenu zmlúv," dodala Merkelová.

Nemecko, Holandsko a severské krajiny sa doteraz spoločne zasadzovali za mechanizmus navrhnutý Európskou komisiou (EK), podľa ktorého by sa tresty aplikovali automaticky a mohli by byť zvrátené len hlasovaním ministrov z členských štátov – tzv. "mechanizmom spätného hlasovania". Proti nim boli názory Francúzska, Španielska a Talianska, aby o schválení alebo neschválení sankcií mohli rozhodovať len členské štáty.

Zdroj agentúry Reuters uviedol, že aj napriek opozícii krajín vedených Francúzskom ministri financií podporili návrh EK, že len kvalifikovaná väčšina Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) môže zastaviť sankcie voči krajine porušujúcej rozpočtové a dlhové pravidlá.

EK v septembri predstavila svoj návrh, ako vynútiť dodržiavanie Paktu stability a rastu EÚ. Komisia požaduje vloženie nezúročiteľného vkladu do europokladnice vo výške 0,2 % hrubého domáceho produktu (HDP), ak si členská krajina eurozóny neplní svoje úlohy – teda nesnaží sa udržať rozpočtový schodok do 3 % HDP a verejný dlh do výšky 60 % svojho HDP. V prípade ignorovania odporúčaní na korekciu nadmerného deficitu či zvýšeného dlhu by sa podľa predstáv komisie vklad zmenil na pokutu.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

(spravodajca TASR Silvester Balog) lom gl