FINANCIE: EÚ by mala Litve a Malte predĺžiť o rok termín na zníženie deficitov

Brusel 27. januára (TASR) – Európska únia by mala Litve a Malte predĺžiť najmenej o jeden rok termín, dokedy majú obe krajiny znížiť svoje rozpočtové deficity pod povolenú hranicu 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odporúča to vo svojej najnovšej správe Európska komisia.

Vlaňajšia hospodárska kríza spôsobila, že väčšina členských štátov únie pre mimoriadne výdavky a naopak pokles rozpočtových príjmov zápasí s nadmernými schodkami verejných financií. Ak sa chcú vyhnúť disciplinárnemu konaniu, musia v termíne, ktorý im únia určila, stlačiť tieto deficity pod povolený limit.

Litva tak mala podľa pôvodného plánu zredukovať svoj rozpočtový schodok do roku 2012 a Malta dokonca ešte skôr, do roku 2011.

Európska komisia sa ale najnovšie domnieva, že obe krajiny by potrebovali predĺžiť tento termín o jeden rok v dôsledku "výrazného zhoršenia ekonomickej situácie".

Nový termín musia schváliť ministri financií EÚ, ktorí sa najbližšie zídu na pravidelnom zasadaní na budúci mesiac.

Pritom dodržiavanie limitov EÚ je zvlášť dôležité v prípade krajín, ktoré sú členmi eurozóny, ako napríklad Malta. Malý ostrovný štát v Stredozemnom mori plánuje už tento rok stlačiť svoj rozpočtový schodok na 3,9 % HDP.

Informovala o tom agentúra AP.

2 bal pop