FINANCIE: EÚ má všetky potrebné nástroje, aby v prípade potreby Írsku pomohla

Soul 11. novembra (TASR) – Európska únia (EÚ) je oprávnená v prípade potreby prijať opatrenia na podporu Írska. Povedal dnes novinárom pred začiatkom summitu skupiny G20 v Soule predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

„Je dôležité uvedomiť si, že v Európskej únii aj v eurozóne máme k dispozícii všetky základné nástroje na to, aby sme mohli konať, ak to bude nevyhnutné, ale nebudem o tom špekulovať,“ odvetil na otázku novinárov, či Brusel bude musieť pomôcť Írsku.

Írsko zápasí s nadmerným rozpočtovým deficitom, ktorý je najvyšší v celej EÚ. Zároveň sa snaží presvedčiť trhy, že nepotrebuje finančnú pomoc ako Grécko, ktoré museli pred štátnym bankrotom zachraňovať štáty eurozóny a Medzinárodný menový fond.

Pri ostatnej, stredajšej (10.11.) aukcii však dosiahli výnosy z 10-ročných írskych dlhopisov nový rekord od vzniku eura. Investori sa totiž obávajú, že Írsko svoje hospodárske problémy nezvládne a bude nútené požiadať EÚ o pomoc, pretože írska opozícia nedávno naznačila, že nepodporí návrh úsporného rozpočtu. Vláda v Dubline má tak stále väčšie problémy dokázať, že nebude potrebovať záchranný finančný balík.

Írsky parlament by mal o rozpočte na budúci rok hlasovať začiatkom decembra. V niektorých médiách sa však objavili špekulácie, že írska vláda už začala s Európskou úniou rozhovory o aktivácii eurovalu na začiatku budúceho roka. Komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn tieto správy dementoval.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 bal dan pop