EÚ musí rozhodnúť o pomoci Grécku ešte tento týždeň

Helsinki 24. marca (TASR) – Európska únia (EÚ) musí tento týždeň rozhodnúť, akým spôsobom pomôže zadlženému Grécku, inak hrozí, že euro bude mať vážne problémy. Uviedol to dnes eurokomisár pre menové záležitosti Olli Rehn v rozhovore pre fínske noviny Helsingin Sanomat.

Pripomenul, že po technickej stránke je únia pripravená pomôcť, teraz je potrebné prijať aj politické rozhodnutie. To je dôležité i pre Grécko, aby vedelo, čo môže očakávať.

"Sme na križovatke. Grécke problémy môžu vážne narušiť stabilitu eura, alebo si môžeme vziať z tejto krízy ponaučenie," vyhlásil Rehn.

Podľa neho stále exituje niekoľko alternatív, ako pomôcť Grécku. Nepovažuje za problém, ak sa do jeho záchrany zapojí aj Medzinárodný menový fond (MMF).

"Únia má blízky vzťah s MMF. Sme partneri," dodal.

Francúzsko a Španielsko žiadajú, aby sa pred pravidelným dvojdňovým summitom lídrov EÚ, ktorý sa začne 25. marca, uskutočnilo ešte mimoriadne rokovanie členov eurozóny o Grécku.

Atény musia v apríli a máji refinancovať svoje dlhy a potrebujú na to úver s nižším úrokom, ako im ponúkajú finančné trhy. Dúfajú, že verejná demonštrácia podpory zo strany EÚ im pomôže náklady na úroky z dlhov znížiť.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl