EÚ odkázala Grécku, aby sa pripravilo na prísne podmienky úveru od MMF

Brusel 18. apríla (TASR) – Ministri financií Európskej únie pripomenuli Grécku, že získanie finančnej pomoci od eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF) bude spojené s plnením prísnych podmienok v súlade s pravidlami fondu.

Grécky premiér Jorgos Papandreu požiadal expertov z Európskej únie, MMF a Európskej centrálnej banky o stretnutie. Rokovania o finančnej pomoci Aténam sa začnú v pondelok 19. apríla. Ich cieľom je pripraviť mechanizmus "spustenia záchranného balíčka", ak oň Grécko požiada, a to tak, aby jeho uvoľnenie netrvalo príliš dlho. V niektorých štátoch eurozóny, napríklad v Nemecku, bude totiž musieť poskytnutie úveru Grécku schváliť parlament. Atény však odhadujú, že celý proces nepotrvá dlhšie ako dva týždne.

Grécko zatiaľ o záchranný balíček nepožiadalo. Podľa premiéra Papandrea má na to niekoľko týždňov.

Ale v prípade, že sa Atény rozhodnú využiť ponuku eurozóny a MMF, musia sa pripraviť na plnenie prísnych podmienok. MMF môže ako podmienku úveru od gréckej vlády žiadať ďalšie zníženie dôchodkov a platov štátnych zamestnancov. To by mohlo vyvolať novú vlnu demonštrácií. Už predchádzajúce úsporné opatrenia, ktoré musela vláda v Aténach prijať, vyhnali minulý mesiac Grékov do ulíc.

Grécka vláda už zvýšila dane a priškrtila výdavky, vrátane platov vo verejnej sfére v snahe zredukovať rozpočtový deficit, ktorý vlani dosiahol 12,9 % hrubého domáceho produktu, na 8,7 % v tomto roku.

Grécky minister financií Jorgos Papaconstantinu preto ďalšie uťahovanie opaskov v tomto roku odmieta. Tvrdí, že drastické úsporné kroky, ktorá vláda prijala v marci, sú dostatočné.

MMF by mal tento rok požičať Grécku 15 miliárd eur, čo by bol najvyšší úver, aký vôbec fond poskytol. Ďalších dohromady 30 miliárd eur by Atény mali získať vo forme bilaterálnych úverov od členov eurozóny.

Informovali o tom agentúry Bloomberg a DPA.

3 12 bal pop