EÚ potrebuje od členských štátov dodatočných 9 miliárd eur

Štrasburg 23. októbra (TASR) – Európska únia (EÚ) potrebuje od členských štátov tento rok dodatočných 9 miliárd eur, aby splnila svoje finančné záväzky v rámci programov, ako je napríklad vzdelávací program Erasmus, fond na podporu tvorby pracovných miest a ďalšie projekty. Oznámil to dnes eurokomisár pre rozpočet Janusz Lewandowski.

"Pre Brusel nepôjde z toho ani euro. Všetky peniaze sú určené študentom, na výskum, na regionálnu politiku a pre malé a stredné podniky," vyhlásil Lewandowski a pripomenul, že ide o zmluvné záväzky, ktoré si únia musí splniť.

Dodatočné financie do rozpočtu EÚ musia schváliť Európsky parlament aj členské štáty únie. Európska komisia sa pritom v uplynulých dvoch rokoch opakovane dostala do sporu s členskými štátmi. Tie sa totiž pokúšajú stanoviť limit pre výdavky EÚ.

Podľa Lewandowskeho sa preto schodok vo financiách na projekty EÚ dal očakávať. Členské štáty zase obhajujú obmedzenie výdavkov Bruselu tvrdými úspornými opatreniami, ktoré musia pre dlhovú krízu zavádzať a tvrdia, že by sa tieto škrty mali odraziť aj vo výdavkoch EÚ.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 bal jk