EÚ pripravuje nové opatrenia na boj s dlhovou krízou

Brusel 12. januára (TASR) – Európska únia uvažuje o finančnej pomoci Portugalsku, odkúpení gréckych dlhopisov na sekundárnych trhoch a znížení úrokov zo záchranných úverov a garancií v rámci pripravovaného balíka opatrení na boj s dlhovou krízou. Uviedla to dnes agentúra Bloomberg s odvolaním sa na dva zdroje z rokovaní.

Nový plán údajne zahŕňa finančnú pomoc Portugalsku vo výške 60 miliárd eur či nákup gréckych dlhopisov a má únii pomôcť "skrotiť" dlhovú krízu, keďže ani bezprecedentné opatrenia, ktoré doteraz prijala, trhy neupokojili.

Ministri financií budú o jednotlivých bodoch návrhu rokovať na budúci týždeň. Ide pritom o nesmierne citlivé témy, najmä z pohľadu Nemecka, preto sa očakáva, že rozhodnutie padne až na najbližšom summite lídrov EÚ, ktorý sa uskutoční 4. februára.

Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn dnes pre britský denník Financial Times v tejto súvislosti povedal, že ministri financií eurozóny by mali na budúci týždeň zvážiť zvýšenie úverovej kapacity a flexibility európskeho záchranného fondu, teda zvýšenie objemu peňazí, ktoré krajiny eurozóny môžu požičať cez EFSF svojim členom v problémoch. Podľa Rehna by to pomohlo upokojiť trhy.

Rehn dodal, že Európska komisia (EK) a krajiny eurozóny už diskutujú o zmenách týkajúcich sa veľkosti a rozsahu operácií eurovalu. "Je dôležité, aby sme dôkladne a dobre pripravili chystané rozhodnutie." Dodal, že komisia spolupracuje s členskými štátmi a spoločne hľadajú riešenie. Nespresnil však, o aké zmeny ide. Podľa jeho slov by to bolo predčasné, keďže rokovania pokračujú.

Niektorí lídri EÚ ale naznačili, že EFSF by mohol nakupovať dlhopisy členov eurozóny alebo im ponúkať krátkodobé úvery.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 20 bal lom vs