Taliansko musí dostať pod kontrolu súčasný trend zadlžovania

Miláno 11. mája (TASR) – Taliansko musí dostať pod kontrolu súčasný trend zadlžovania štátu a zintenzívniť proces konsolidácie verejných financií. Uviedol to v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Il Sole 24 Ore eurokomisár pre menové a hospodárske záležitosti Olli Rehn.

Situácia v Taliansku sa podľa neho líši od problémov niektorých zadlžených štátov eurozóny, pretože neuvoľnilo vlani také mohutné balíčky stimulov na pomoc ekonomike, čo znamená, že jeho rozpočtový deficit sa neprehĺbil až tak ako v iných krajinách. Ale na druhej strane, Taliansko má veľmi vysoký dlh, ktorý musí dostať pod kontrolu.

Vláda v Ríme minulý týždeň mierne znížila prognózu rastu ekonomiky na 1 % z pôvodne predpokladaných 1,1 % a odhad pre rok 2011 skresala ešte výraznejšie, a to z 2 na 1,5 %.

Ale očakávanú výšku dlhu na tento rok upravil kabinet na 118,4 % hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo v januárovej prognóze ešte počítal s dlhom na úrovní 116,9 % HDP. Zvýšil aj odhad dlhu na budúci rok z pôvodných 116,5 % na 118,7 % HDP a na rok 2012 z predpokladaných 114,6 % na 117,2 % HDP.

V prípade rozpočtového deficitu však prognóza ostáva pôvodná, to znamená, že v tomto roku by deficit štátneho rozpočtu mal dosiahnuť 5 % HDP a na budúci rok 3,9 % HDP.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 bal zll