EÚ v snahe predísť panike chystá mimoriadny summit o finančnej kríze

Brusel 12. júla (TASR) – Lídri Európskej únie sa možno stretnú na mimoriadnom summite koncom tohto týždňa. Dôvodom je šírenie finančnej krízy v eurozóne, povedal dnes pre médiá akreditované v Bruseli nemenovaný predstaviteľ EÚ.

"V piatok sa uskutoční mimoriadny summit únie," poskytol vyhlásenie novinárom vysoký predstaviteľ únie, ktorý si želal byť nemenovaný. Podľa agentúry Reuters, oslovení boli v tejto súvislosti aj iní diplomati EÚ, ktorí pripustili, že sa o tejto možnosti hovorilo už v pondelok počas osemhodinového zasadania ministrov financií štátov eurozóny (euroskupina), ale žiaden termín nebol určený. V pondelok večer sa podľa kuloárnych informácií ako možné termíny mimoriadneho summitu EÚ uvádzali koniec júla alebo koniec augusta. Toto obdobie je však obdobím pracovného voľna v európskych inštitúciách, takže skorší termín neplánovaného vrcholového stretnutia predstaviteľov EÚ je celkom možný.

Dôvodom určitej uponáhľanosti lídrov EÚ môže byť aj fakt, že euro zaznamenalo nečakaný prepad voči doláru, že popredné európske burzy zaznamenali prepad akcií a stále hrozí riziko prenosu gréckej nákazy na iné krajiny, ako napríklad Taliansko či Španielsko.

Francúzska vláda bola prvá, ktorá dnes krátko po objavení sa správ o summite vyhlásila, že jej vyhovuje piatkový termín mimoriadneho summitu EÚ. Paríž tým potvrdil kolujúce fámy v Bruseli o chvatných prípravách politikov riešiť prehlbujúcu sa krízu na najvyššej možnej úrovni.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop