EÚ zvažuje predĺženie splatnosti írskeho a portugalského úveru

Brusel 5. marca (TASR) – Európska únia (EÚ) zvažuje, či predĺži Írsku splatnosť záchranného úveru o päť alebo aj viac rokov, aby tak pomohla vláde v Dubline vrátiť sa na finančné trhy. Írsko by sa vďaka tomu mohlo stať prvým zo zadlžených štátov eurozóny, ktorý by už nebol odkázaný na finančnú pomoc od partnerov v menovej únii, ale dokázal by získať potrebné peniaze na dlhopisových trhoch, konštatuje agentúra Bloomberg.

Ministri financií EÚ na dnešnej schôdzi v Bruseli súhlasili s návrhom, aby odborníci preskúmali možnosti a následne odporučili, ako najlepšie pomôcť Írsku a Portugalsku k úplnému návratu na finančné trhy po vyčerpaní splátok zo záchranných úverov.

"Oba úverové programy napredujú podľa plánu napriek náročným makroekonomickým okolnostiam," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení ministrov, ktorí na dnešnej schôdzi diskutovali aj o tom, či sú "v princípe pripravení" zvážiť zmenu podmienok oboch úverov.

Podľa dvoch zdrojov z EÚ, ktoré nechceli byť menované, v prípade Írska prichádza do úvahy niekoľko možností, ako mu pomôcť, vrátane predĺženia termínu splatnosti úveru o päť rokov alebo 2,5 roka, či iná zmena úverových podmienok.

Írsky minister financií Michael Noonan odmietol komentovať tieto možnosti. Uviedol len, že členské štáty únie prejavili ochotu pomôcť Írsku a Portugalsku, ale táto pomoc so sebou prináša určité ťažkosti, ktoré sa okrem iného odvíjajú aj od schvaľovacích procesov v jednotlivých štátoch.

Noonan pritom spomenul päť možností bez toho, aby ich nejako špecifikoval. Dodal, že niektoré krajiny EÚ sa možno budú snažiť spojiť rozhodnutie o zmene úverových podmienok pre Írsko a Portugalsko s novým balíkom pomoci pre Cyprus, aby minimalizovali počet hlasovaní v národných parlamentoch.

Podľa Ryana McGratha, analytika spoločnosti Cantor Fitzgerald, Írsko by malo do roku 2020 splatiť EÚ a Medzinárodnému menovému fondu finančnú pomoc vo výške 33 miliárd eur, z toho 6,7 miliardy eur už v roku 2015 a ďalších 6,1 miliardy eur v nasledujúcom roku 2016.

"Predĺženie termínu splatnosti záchranného úveru by zmiernilo tlak na Írsko v prvých rokoch po ukončení úverovej linky," dodal.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn v tejto súvislosti uviedol, že EÚ možno rozhodne o zmiernení úverových podmienok pre Írsko a Portugalsko už na budúci mesiac.

1 bal vs